Ana içeriğe geç

Öncelikle yavaşlamayı etkileyen 2 temel neden olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Bunlar yazılım erozyonu ve yazılım şişmesidir.

1- Yazılım Erozyonu

Bu sorun, sıklıkla ya da az kullandığınız bir yazılım fark etmeksizin oluşabilecek performans bozukluklarını ifade etmektedir. Bu problem çekirdek yazılımı kullandığımız kendilerine özel sistemleri bulunan uygulamalar aracılığıyla gerçekleşmektedir. Buna örnek verecek olursak; Android 4.4 üzerinde bazı oyunları ve uygulamaları kurmak cihazın yavaşlamasına neden olabilir. Çünkü en son güncellemeler ve uygulamalar, yeni işletim sistemlerine göre uyarlanmaktadır. Çekirdek yazılım eski ve yüklenen yazılımlar yeniyse bazı uyumsuzluklar yaşanabiliyor ve performans düşüyor. Yazılım erozyonunun önüne geçmek için en önemli taktik fabrika ayarlarına geri dönmektir. Fabrika ayarlarına geri döndükten sonra tehlikeli uygulamalar ortadan kalkmakta ve cihaz temizlendiği için iyi bir çözüm yolu oluşmaktadır.

2- Yazılım Şişmesi

İndirilen bazı uygulamalar cihazların hafızalarında kendi çekirdek yazılımlarından daha yüksek boyutlarda olan artıklar ve çerezler bırakmaktadırlar. Bu artıklar normal şartlarda uygulamanın hızlı çalışması içindir fakat cihazı yavaşlatabilirler. Zaman içerisinde biriken ve şişmeye başlayan uygulamaların sayısı arttıkça cihazlar o kadar çok yavaşlamaya başlamaktadır. Zaman içerisinde birikerek şişen uygulamalar arka planda çalıştıkça daha fazla işlem gücü talep etmeye başlarlar. Hafızayı temizlemek için üçüncü parti uygulamalar kullanabilirsiniz. Size önerebileceğimiz en faydalı yöntem ise düzenli olarak “Ayarlar” sekmesine giderek uygulamalarınızın hafıza yönetimlerinden gereksiz dosyaları tek tek silmek olacaktır.

  • Yazılımsal bir sorun olup olmadığını kontrol edin.
  • Telefonunuzu yeniden başlatın.
  • Uygulamalarınızı kontrol edin.
  • Depolama alanınızı boşaltın.
  • Uygulamayı tamamen kapatın.
  • Telefonunuzu ayalarını sıfırlayın.

Cevap bırakın

Sizi Arayalım

Şimdi Telefon numaranızı bırakın uzmanlarımız
kısa süre içerisin de size geri dönüş yapsın.

 
close-link
×